سبک ها نقاشی و مکاتب هنری

سبک های نقاشی انواع مختلفی دارد که در ادامه به تک تک انها میپرازیم.

سبک در لغت به معنای طور و عمل و طرز و قاعده و شیوه است. دو نوع سبک شناسی وجود دارد.

 • ایستا (static): سبک هر طبقه اجتماعی جدا از تغییرات دائمی خود و مداخلات سبک های طبقات دیگر مورد توجه قرار میگیرد.
 • پویا (dynamic): جریان سبک ها و طبقات اجتماعی از لحاظ تحولات داخلی خود و مناسبات متقابلی که با یکدیگر و نیز با سایر شئون زندگی عملی و نظری جامعه دارند بررسی میشود.

سبک های نقاشی و مکاتب هنری pdf

امروزه افراد زیادی به دنبال مقالات دست اول و راحت برای ارائه در کنفرانس ها و حتی مدارس و دانشگاه ها هستند بیکوپوت همواره برای راحتی شما کاربران عزیز سبک های نقاشی pdf و مکاتب هنری pdf در لینک زیر برای دانلود به صورت فایل pdf برای شما قرار داده است تا بتونید به راحتی دانلود و نصب کنید و لذت ببرید.

برای دانلود روی لینک زیر کلیک کنید.

کتاب سبک های نقاشی

دانلود فصل سبک ها و مکاتب هنری به صورت pdf روی لینک زیر کلیک کنید.

برای دانلود راحت تر سبک های نقاشی pdf و مکاتب هنری pdf روی لینک زیر بزنید.

لینک بالایی که قرار دادیم مربوط به کتاب چاپ شده توسط اموزش پرورش میباشد.

چگونه فایل سبک های نقاشی pdf و یا مکاتب هنری pdf را دانلود کنیم

جنبش هنری ، یک جریان و حرکت هنری میباشد که تحت تاثیر تحولات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و یا عواملی دیگر شکل گرفته است و برای مدتی گروهی از هنرمندان را به تفکر و عملکرد مشابه می کشاند. این جنبش ها بسته به بنیان و زمینه های بوجود آورنده و توسعه دهنده آنها میتوانند کوتاه مدت یا نسبتا پایدار باشند. همچنین جنبش های هنری ممکن است در یک منطقه جغرافیایی خاص یا تنها در یک رشته هنری رایج شوند یا بصورت فراگیر ، بخش وسیعی از دنیای هنر را تحت تاثیر خود قرار دهند.

امپرسیونیسم (دریافتگری)

سبک های نقاشی
نقاشی امپرسیونیسم

در آخرین دهه های قرن 19 میلادی در فرانسه حرکتی در نقاشی آغاز شد; که مبتنی بر نور که بعنوان مادر رنگ ها است، شکل گرفت و به زودی هنرهای دیگر نظیر موسیقی، مجسمه سازی و… را تحت تاثیر قرار داد.

نام این جنبش از یک نقاشی از کلود مونه بنام «دریافتی از طلوع آفتاب» گرفته شده است. این شیوه مبتنی لست بر نشان دادن دریافت و برداشت مستقیم هنرمند از نور زودگذر با بکار بردن رنگ های تجزیه شدهو تابناک برای نمایش لرزش های نور خورشید. در این روش اصول مکتبی طراحی دقق و سایه روسن کاری و ژرفانمایی (پرسپکتیو) فنی و ترکیب بندی متعادل و معمارانه رعایت نمیشود.

در این سبک نقاشان از ضربات شکسته و کوتاه قلم مو آغشته به رنگ های; خالص و نامخلوط بجای ترکیب رنگ های زرد و آبی برای تولید سبز; آنها دو رنگ آبی و زرد را محلوط نشده رو بوم قرار میدهند; تا  رنگ ها حس رنگ سبز را در نظر بیننده بوجود بیاورند. آنها از ارائه اشکال با خطوط محیطی واضح سر باز زدند; و از رنگ آمیزی به پیروی از عرف و طبیعت سرپیچی کردند.استفاده از رنگ های خالص; شفاف با ضرب قلم های مستقل و تا حدودی سریع از ویژگی های بارز آثار نقاشی امپرسیونیست است.

به اینستاگرام بیکوپوت بپیوندید

معروف ترین هنرمندان امپرسیونیسم

هنرمندان برجسته: ژرژ سورا، کلود مونه، پیر آگوست رنوار، آلفرد سیسلی، کامی پیسارو، ادگار دگا، پل سزان

رئالیسم (واقع گرایانه)

رئالیسم
نقاشی رئالیسم

در اواسط قرن نوزدهم در فرانسه رواج پیدا کرد. رئالیسم بصورت کلی به مفهوم حقیقت، واقعیت و وجود مسلم و نیز نفی تخیلات و امور ناممکن و غیرعملی است. رئالیسم در هنرهای تصویری و ادبیات، نمایش چیزها به شکلی است که در زندگی روزانه هستند بدون هرگونه آرایش یا تعبیر افزون. در این شیوه از نقاشی هنرمند باید در طبیعت از هرگونه احساسات گری خودداری کند.

رئال در رئالیسم بهچه معناس؟

رئال یعنی واقعی و رئالیسم بـه معنی واقعی گری و حقیقت گرایی نوعی گرایش هنری اسـت کـه اشیاء و موجودات را آنگونه کـه هستند زشت را زشت و زیبا را زیبا ترسیم می نمایند. سبک نقاشی رئالیسم نقطه مقابل سبک رومانتیک قرار دارد.

معروف ترین هنرمندان رئالیسم

هنرمندان برجسته: گوستاو کوربه، انوره دومیه

پست امپرسیونیسم (پسادریافتگری)

پست امپرسیونیسم
نقاشی پست امپرسیونیسم

درباره گرایش های مختلف و بویژه در فرانسه و درامتداد امپرسیونیسم یا بعنوان واکنشی در برابر آن است. این سبک در فاصله زمانی 1880-1905 وجود داشت. این اصطلاح نخستین بار توسط راجر فرایی نقاش و منتقد انگلیسی (1866-1934) درعنوان نمایشگاهی بکار رفته بود در 1910-11 در نگارخانه گرافتن لندن برگزار فرای آن را «مانه و پست امپرسیونیست» نامید.

معروف ترین هنرمندان پست امپرسیونیسم

هنرمندان برجسته: پل سزار، ونسان ونگوگ، پل گوگن

هنر انتزاعی (آبستره)

این جنبش در 1910 در روسیه توسط واسیلی کاندینسکی مطرح شد. در این جنبش هنرمندان با استفاده از عدم بازنمایی عینی و بیان تجسمی نوین خط و رنگ و با خلاصه نمودن مضامین و موضوعات به عناصر بنیادین چون خط و سطح برای بیان کلیت و کلی گویی سود میجستند.

معروف ترین هنرمندان هنر انتزاعی

هنرمندان برجسته: واسیلی کاندیسکی, پیت موندریان, کوپکا, پیکابیا, فرنان لژه, هنری مور، کنستانتین برانکوزی، هپورت

انتزاع هندسی

جنبشی منشعب شده از انتزاعی که بوسیله سطوح ناب هندسی و تاکید بر رئالیسم فرم در صدد بیان تفاسیر و تعابیر شخصی است.

معروف ترین هنرمندان پست امپرسیونیم

هنرمندان برجسته: پیت موندریان، مارک روتکو، جوزف آلبرز، بورگان دیلر

کانسپچوآل آرت (هنر مفهومی)

هنر مفهمومی
نقاشی هنر مفهومی

این جنبش در اواخر دهه 1960 مطرح شد.در این جنبش مفهوم مهم تر از ابزار و چگونگی اجزا است و هدف اصلی رساندن مفهوم یا ایده ای به مخاطب است.

معروف ترین هنرمندان کانسپچوآل آرت

هنرمندان برجسته: سل لویت، داگلاس هیوبر، جوزف کاسوت، بروس نومان

مینیمال آرت

مینیمال
نقاشی مینیمال

جنبشی آغاز شده از آمریکا که هدف پیروانش پژوهشی دوباره با انواع ساختارهای مدولی, فضایی و شبکه ای برای توضیح مفاهیمی چون فضا, فرم و مقیاس است و هرگونه بیان گری و توهم بصری را مردود کرد.

معروف ترین هنرمندان مینیمال آرت

هنرمندان برجسته: رونالد جاد، کارل آندره

فتورئالیسم

فتورئالیسم
نقاشی فتورئالیسم

این جنبش در آمریکا مطرح شده و به «رئالیسم اغراق آمیز» نیز معروف است. در این جنبش با هنر عکاسی رقابت میشود. موضوع عمده این آثار انسان میباشد. در این آثار از تکنیک هایی چون آکرلیک روی بوم و پلی استرهای شیشه رنگی استفاده میشود.

معروف ترین هنرمندان فتورئالیسم

هنرمندان برجسته: چاک کلوس، آلفرد لزلی

نئورئالیسم

نئورئالیسم
نقاشی نئورئالیسم

جنبشی در تقابل با اکسپرسیونیسم انتزاعی است که گاه واقع گرایی اجتماعی نیز خوانده میشود. در این جنبش هنرمند با استفاده از اصول هنر تجسمی و کاربردی اسلوب های نوین درصدد تجسم فضایی ابداعی با معانی غیروابسته به مظاهر عینی واقعیت میباشند.

معروف ترین هنرمندان نئورئالیسم

هنرمندان برجسته: فرناند لژه، بن شان، داوید آلفارو سیکه ایروس، دیه گو ریورا

پاپ آرت (هنر مردمی)

پاپ-ارت
نقاشی پاپ-ارت

این جنبش در قرن بیستم توسط اندی وارهول و روی لیشتن اشتاین در انگلستان و آمریکا مطرح شد. هنرمندان این جنبش با استفاده از ملزومات دور ریختنی جامعه (قوطی نوشابه , عکس و …) درصدد بیان هرچه قویتر سنت ها و فرهنگ های بومی و اعتقادات قبیله ای میباشند.

معروف ترین هنرمندان پاپ آرت

هنرمندان برجسته: اندی وارهول، روی لیشن اشتاین، رشن برگ، جاسپر جونز

اکسپرسیونیسم انتزاعی

اکسپرسیونیسم-انتزاعی
نقاشی اکسپرسیونیسم-انتزاعی

در آمریکا مطرح گردید که به نقاشی های کنشی نیز معروف است. هنرمندان این سبک با عدم تاکید بر ساختار شکل و فرم، رنگ گذاری براساس حرکات بدنی و کنش روانی نقاش بطور آنی و تصادفی درصدد بیان هیجانات و احساسات لحظه ای و آنی هستند.

معروف ترین هنرمندان اکسپرسیونیسم انتزاعی

هنرمندان برجسته: جکسون پالاک، ویلهم دکونینگ وهانس هوفمان

رنسانس

در قرن 14 میلادی ، به مرکزیت ایتالیا در فلورانس، رنسانس بوجود آمد.رنسانس به معنی نوزایی میباشد. از ویژگیهای این دوره استفاده از ویژگی های یونان و رم، انسان گرایی، فردیت گرایی، عقل گرایی، ناتورالیسم و مضامین مسیحی را میتوان نام برد. ویژگی های تجسمی آثار این دوره استحکام ساختار ترکیب بندی، استفاده از رنگ های روشن و تابناک، تاکید بر پرسپکتیو علمی و هنری، سایه روشن کاری، تاکید بر فضا با فعال کردن عامل مکان میباشد.رنسانس به سه دوره تقسیم میشود:

معروف ترین هنرمندان رنسانس

-آغازین 14 میلادی: جوتو ، چیمابوئه، مارتین، پینرانلو

-میانی 15 میلادی دوره اول: آنجلیکو، مازاتچو، اوچلو، دلافرانچسکا

-اوج رنسانس 16 میلادی: میکل آنژ، لئوناردو داوینچی، رافائل

دادائیسم

دادائیسم
نقاشی دادائیسم

واژه دادا به معنای اسب چوبی کودکان بطور اتفاقی از لغت نامه گرفته شده است. این جنبش در آلمان و با دیدگاه پوچ گرا و گرایشی ضد هنری و اعتراضی، درصدد تمسخر و ریشخند تمدن و هنر معاصر و ارزش های مرسوم زمانه میباشد. شعار هنری این سبک «بی شکلی مطلق و نابودگری خود آفرینندگی» است. این جنبش حاصل فشارهای ناشی از جنگ جهانی اول است. عنصر تصادف در این جنبش نقش بسزایی دارد. تکنیک «فوتومونتاژ» توسط هنرمندان این جنبش ابداع شده است.

معروف ترین هنرمندان دادائیسم

هنرمندن برجسته: ماکس ارنست، رائول هوسمن، هانس ژان آرپ، مارسال دوشان

سورئالیسم (فراواقعی ، وهم گرایی)

سرئالیسم
نقاشی سرئالیسم

یکی ار جنبش های معروف هنری در قرن بیستم است. زمانی که دادائیسم در حال از بین رفتن بود، پیروان آن دور به آندره برتون که خود نیز زمانی از دادائیست ها بود، گرد آمدند و طرح مکتب جدیدی را ریختند که در سال 1922 بطور رسمی فراواقعی نامیده شد. این جنبش در عمل با انتشار مجله انقلاب فراواقعی توسط برتون آغاز شد. سورئالیسم جایگزین مفهومی واقعیت برتر بجای عصیان و نفی موجود در دادائیسم شکل گرفت.

معروف ترین هنرمندان سورئالیسم

هنرمندان برجسته: سالوادور دالی، خوان میرو، مارک شاگال، رنه ماگریت، آندره ماسون، آلبرتو جاکوموتی، ماکس ارنست

فوویسم (ددگری)

فوویسم
نقاشی فوویسم

عنصر رنگ در آثار نقاشان پیشگام قرن بیستم بویی فردی و شخصی گرفت. این نقاشان خواست های درونی را به انعکاس واقعیت بیرونی ترجیح دادند. آن ها با استفاده از پرشور غیرواقعی زنگ تابلویی کشیدند و آثارشان در سال 1905 در سالن پاییز پاریس به نماش گذاشته شد. یکی از منتقدان پس از مشاهده این آثار به ایشان لقب فوو (Fuaves) داد.این واژه در فرانسوی به معنای «دد» یا «جانور وحشی» است.این لقب به واسطه برخورد زمخت و جسورانه با رنگ برایشان نهاده شد. از مهم ترین دستاورد فوویست ها استقلال رنگ و فرم در آثارشان بود.

معروف ترین هنرمندان فوویسم

هنرمندان برجسته: هانری ماتیس، وان دونگن، مارکه، دوفی، ولامینگ

اُپ آرت (هنر دیدگانی)

اپ-ارت
نقاشی اپ-ارت

این جنبش توسط «ویکتور وازارلی» مطرح گردید. هنرمندان این جنبش با استفاده از نقطه و خط و به مدد رنگ گذاری و سایه روشن کاری با استفاده از خطای باصره و توهم دید مخاطب، درصدد القای مفاهیمی چون ریتم، حرکت ، حجم مجازی، عمق و… میباشند.

معروف ترین هنرمندان اُپ آرت

هنرمندان برجسته: ویکتور وازالی، بریژیت رایلی، استانلی تایگرمن

کوبیسم (حجم گری)

کوبیسم
نقاشی کوبیسم

کوبیست ها جهان مرئی را به طریقی بازنمایی نمیکردند; که منظری از اشیا در زمان و مکان خاص تجسم یابد. آنان به این نتیجه رسیده بودند که نه فقط چیزها را باید همه جانبه دید بلکه باید پوسته ظاهر را شکافت و به درون نگریست. نمایش واقعیت چند وجهی یک شی مستلزم آن بود که از زوایای دید متعدد بطور همزمان به تصویر درآید; یعنی کل نمودهای ممکن شی مجسم شود. ولی دستیابی به این کل عملا غیرممکن بود. بنابراین بیشترین کاری که هنرمند کوبیست میتوانست انجام دهد القای بخشی از بینهایت امکاناتی بود که در دید او آشکار میشد. روشی که او بکار میبرد تجزیه اجزای صور اشیا به سطح های هندسی و ترکیب مجدد این سطوح در یک مجموعه بهم بافته بود. هنرمند کوبیست ادعای واقعگرایی داشت که بیشتر نوعی واقعگرایی مفهومی بود. بطور خلاصه هدف اولیه سبک توجه به چند موضوع بصورت همزمان بود.

معروف ترین هنرمندان کوبیسم

هنرمندان برجسته: ژرژ براک، پابلو پیکاسو، خوان گریس

پست مدرنیسم

به مجموعه پیچیده ای از واکنش هایی مربوط میشود که در قبال فلسفه مدرن و پیش فرض های آن صورت گرفته اند بدن آن که در اصول عقاید اساسی کم ترین توافقی بین آنها وجود داشته باشد. فلسفه پست مدرن اساسا به معارضه با شالوده گرایی مورد اعتقاد مشترک فلاسفه برجسته قرون شانزده ، هفده و هجدهم میلادی برخاست; که این پیش فرض ها باید مردود شناخته شده و کنار گذاشته شوند.نقاشی پست مدرن تا آنجا که اصولا بتوان موجودیتی برای آن قائل شد پیامد مفهوم گرایی، هنر پاپ و نو اکسپرسیونیسم است. در هنر پست مدرن از تکنولوژی رایانه، عکاسی دیجیتال و ویدئو و… بهره میگیرند.

اکسپرسیونیسم (هیجان نمایی)

اکسپرسیونیسم
نقاشی اکسپرسیونیسم

شیوه ای نوین از بیان تجسمی است که در آن هنرمند برای القای هیجانات شدید خود از رنگ های تند و اشکال کجوش (معوج) خطوط زمخت بهره میگیرد. دوره شکل گیری این مکتب از حدود سال 1910 تا 1935 میلادی بود. اکسپرسیونیسم بین سال های 1905 تا 1930 جنبش مسلط در آلمان بود و رهبری آن را هنرمندان همبسته با گروه پل و سوار آبی بر عهده داشتند.

معروف ترین هنرمندان اکسپرسیونیسم

هنرمندان برجسته: جیمز انسور، ادوارد مونک، امیل نولده

رمانتی سیسم (تخیل گرایی)

مهم ترین جنبش هنری و ادبی قرن 19 است که در تقابل با خردگرایی نئوکللاسیک در انگلستان و آلمان مطرح شد. هنرمندان این جنبش با استفاده از رنگ ها و خطوط درونما و هویتی خردگریز سعی در بیان احساسات و هیجانات خود دارند. شعار «هنر برای هنر» اولین بار توسط پیروان این مکتب (و پس از آن ها مکتب سمبولیسم) مطرح شد.

معروف ترین هنرمندان رمانتی سیسم

هنرمندان برجسته: جان کاتمن، جان کنستابل، ویلیام ترنر، اوژن دلاکرا، تئودور ژریکو، فردریش، ویلیام بلیک

آبستره (هنر انتزاعی)

در اوایل قرن بیستم تغییر و برخورد اندیشه ها در هنر اروپا موجب طرد بازنمایی طبیعت مشهود گشت و هنر را بسوی انتزاع هدایت کرد.انتزاع در هنر زبده گزینی از طبیعت معنا میدهد. دو گرایش عمده را در جهت گیری هنر انتزاعی میتوان شناسایی کرد:

 • روشی که وجه عاطفی و احساس برانگیز رنگ و فرم ریتم غالب دارد (آثار واسیلی کاندینسکی) و اکسپرسیونیسم انتزاعی از آن منشعب شده است.
 • هماهنگی نظام مهندسی اشکال و رنگ بصورت انتزاع است (آثار پیت موندریان)

آرنوو

ارنوو
نقاشی ارنوو

جنبشی منشعب شده از سمبولیسم به مرکزیت انگلستان که پیروانش با استفاده از صور گیاهی پر پیچ و تاب با تاکید بر جنبه های تزیینی و معماری بصورت ساده شده اجرا نمایند. مهم ترین آثار این جنبش در قالب لیتوگرافی و حکاکی ایجاد شدند.

معروف ترین هنرمندان آرنوو

هنرمند برجسته: ویلیام موریس، گوستاو مورو، آلفونس موشا

نقاشی هدیه دهیم؟!!😉😉

من نظری در این باره ندارم ولی این عنوان را بیان کردم ببینم نظر شما چیه؟ جوابشو تو کامنت های همین پست برام بنویس.

نظرمو اینجا میگم😊 واقعا تابلو هدیه یا کادو میشه جزو اصلی ترین انتخاب های خود قرار بدیم، چون تابلو واقعا به عنوان هدیه خاص با کادویی مدرن به حساب میاید😍😍 پس به عنوان یک گزینه اصلی برای کادو دادن روش حساب کرد; و پیشنهاد من برای کادو دادن تابلو موزیکال است.

منبع : سبک های نقاشی و مکاتب هنری

این مطلب (سبک های نقاشی) ابدیت میشود:)

در روز های جدید عکس هر بخش را قرار میدهیم.

این مطلب رو توصیه میکنم بخوانید «6 بازی جذاب برای یادگیری طراحی» این مطلب صرفا برای یادگیری نیست و آن هایی که در حوزخ طراحی گرافیکی فعالیت میکنند این مطلب براشون خیلی جذابه و میتوانند خود را محک بزنند

تابلو تایپوگرافی

شاید خوشتان بیاید؟!!

تابلو نقاشی

سبک های نقاشی که توضیح دادیم:

 1. امپرسیونیسم (دریافتگری)
 2. رئالیسم (واقع گرایانه)
 3. پست امپرسیونیسم (پسادریافتگری)
 4. هنر انتزاعی (آبستره)
 5. انتزاع هندسی
 6. کانسپچوآل آرت (هنر مفهومی)
 7. مینیمال آرت
 8. فتورئالیسم
 9. نئورئالیسم
 10. پاپ آرت (هنر مردمی)
 11. اکسپرسیونیسم انتزاعی
 12. رنسانس
 13. دادائیسم
 14. سورئالیسم (فراواقعی ، وهم گرایی)
 15. فوویسم (ددگری)
 16. اُپ آرت (هنر دیدگانی)
 17. کوبیسم (حجم گری)
 18. پست مدرنیسم
 19. اکسپرسیونیسم (هیجان نمایی)
 20. رمانتی سیسم (تخیل گرایی)
 21. آبستره (هنر انتزاعی)
 22. آرنوو

اگر سبک های نقاشی جا افتاد خوشحال میشویم بهمون بگین:)


انواع سبک های نقاشی – انواع سبک های هنر- انواع رشته های نقاشی – انواع سبک های نقاشی دیجیتال – پرفروش ترین سبک نقاشی – از سبک های نقاشی در جدولاز – سبک های نقاشی در جدول کلاسیک – سبک های نقاشی آبرنگ – نقاشی ارنوو – نقاشی اکسپرسیونیسم – نقاشی کوبیسم – نقاشی اپ-ارت – نقاشی فوویسم – نقاشی سرئالیسم – نقاشی دادائیسم – نقاشی اکسپرسیونیسم انتزاعی – نقاشی پاپ ارت – نقاشی نئورئالیسم – نقاشی فتورئالیسم – نقاشی مینیمال – نقاشی هنر مفهومی – نقاشی پست امپرسیونیسم – نقاشی رئالیسم – نقاشی امپرسیونیسم – نقاشی مدرن – نقاشی رومانتیک – نقاشی های هنري – نقاشی های ساده – انواع نقاشی – عکس اموزش نقاشی – عکس انواع نقاشی – انواع طرح برای نقاشی – انواع طرح برای نقاشی – عکس انواع نقاشی – عکس اموزش نقاشی – نقاشی مدرن – نقاشی رومانتیک – نقاشی های هنري – نقاشی های ساده – سبک های نقاشی pdf – pdf – مکاتب هنری pdf

چند سبک نقاشی توضیح داده شده است؟

در این مقاله درباره تمام سبک های نقاشی که 22 مورد است، صحبت شده و کامل توضیح داده شده است و برای هر سبک مثالی هم زده شده که مثال تصویری میباشد و در هر بخش ما هنرمندان برجسته اون بخش رو نام بردیم و درباره انها توضیح داده ایم

چند سبک نقاشی وجود دارد؟

کلا 22 سبک نقاشی وجود دارد که در مقاله سبک های نقاشی هر کدام را به اختصاص توضیح داده ایم

ایا متن قابل دانلود است؟

وارد بخش مقاله میشوید همان اول میتوانید سبک های نقاشی pdf را دانلود کنید.